• Good Vibe

Jak zaprojektować przestrzeń w małej łazience? 10 praktycznych trików

Aktualizacja: sty 20


przestrzeń w małej łazience

Dowiedz się jak zaplanować przestrzeń w małej łazience


Jesteś na etapie remontu swojej małej łazienki i zastanawiasz się, od której strony najlepiej ugryźć temat?


Poniżej przedstawię Ci 10 praktycznych porad, jak zaprojektować przestrzeń w małej łazience. Do dzieła!


1. Kolory w małej łazience


Najlepszym wyborem będzie dobór jasnych kolorów farb, płytek, mebli - jednak nie jest to regułą. Pamiętajmy o granicy między funkcjonalnością, a estetyką. Jeśli za wszelką cenę skupimy się na optycznym powiększaniu łazienki, w efekcie końcowym może ona okazać się mdła.


Jeśli zawsze marzyłaś/eś o czarnym suficie lub czerwonym grzejniku - nie bój się i zrób to! Akcent kolorystyczny ma duże szanse się obronić. Jeśli będziesz urządzać się zachowawczo i pod presją teściowej, która lubi beże (chyba, że też lubisz) - Twoje mieszkanie znudzi Ci się zbyt szybko.


2. Wielkość płytek w małej łazience


W małej łazience, większe płytki optycznie powiększą przestrzeń.

Gdy jest ona niska - ułóż je pionowo, gdy wąska - odpowiednio wzdłuż.

Pamiętaj: nie musisz pokryć płytkami wszystkich ścian od podłogi po sufit.

Możesz wybrać tylko te najbardziej mokre strefy, a resztę ścian uzupełnić wodoodporną farbą.


3. Brak widocznych fug w małej łazience


Gdy mamy małą przestrzeń w łazience do dyspozycji, grube fugi to strzał w kolano.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są płytki rektyfikowane. Rektyfikacja płytki to nic innego jak specjalne docięcie płytki tak by miała ona kąty proste i można było zastosować bardzo cienką fugę rzędu 1-2 mm. Takie płytki są bardzo popularne, warto więc zwrócić uwagę na ten mały szczegół w opisie technicznym.


4. Lustro w małej łazience


Jeśli masz możliwość, wybierz większe lustro. Może być ono montowane na płytkach, pomiędzy nimi lub jako front meblowy. Odbicie z lustra optycznie powiększy całą łazienkę.


5. Kabina prysznicowa w małej łazience


Na rynku dostępne są różne kabiny prysznicowe. W małej łazience najlepiej wybrać takie z przesuwnymi lub składanymi panelami.


Chcesz prysznic w kształcie "L" i nie możesz znaleźć takiego rozwiązania?

Ktoś już o tym pomyślał i na rynku jest dostępna taka kabina, dzięki której możesz złożyć oba panele do środka. Należy jednak sprawdzić, czy Twoja instalacja prysznicowa nie będzie kolidować z panelem po jego złożeniu. Taki trik wykorzystaliśmy w jednym z naszych projektów. Zobacz poniżej.


Po złożeniu obu paneli będą one całkowicie przylegać do ściany. Takim sposobem mamy duży prysznic i dużo przestrzeni, gdy już nie potrzebujemy z niego korzystać. Oczywiście głowa deszczownicy musi znajdować się minimalnie nad prysznicem, tak by nie kolidowała z drzwiami.

Czytaj dalej: Jak zaprojektować przestrzeń w małej łazience? 10 praktycznych trików


6. Zabudowa meblowa w małej łazience


Gdy nie mamy zbyt wielu możliwości, trzeba wykorzystać każde, potencjalne miejsce na zabudowę. Takimi przestrzeniami są wnęki, miejsce nad zabudową geberitu lub szuflady pod blatem umywalkowym.


Pamiętaj, żeby zrobić szczery rachunek sumienia i dostosować ilość mebli do własnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz dziesięciu szamponów, trzech odżywek

i osobnego ręcznika do każdej części ciała, to jedna płytka szafka nad geberitem może nie wystarczyć.


Najlepiej zbierz wszystko co masz w łazience w jednym miejscu i zrób symulację takiej szafki np. na kartce lub z kartonu. Pozwoli to na bardzo precyzyjne dopasowanie wysokości i ilości półek do Twoich potrzeb, bez specjalistycznych programów do projektowania 3D. Zaoszczędzi Ci również w przyszłości niepotrzebnych nerwów, jeśli okaże się, że na Twoją ulubioną odżywkę do włosów brakuje pół centymetra.


7. Rodzaj frontów meblowych w małej łazience


Jeśli chcesz powiększyć optycznie małą łazienkę możesz rozważyć zastosowanie frontów w połysku. Będą one działać jak dodatkowe lustro i powiększą przestrzeń. Jeśli jednak nie jesteś fanką/em takiego rozwiązania, nie przejmuj się, nie jest to koniecznością.


8. Oświetlenie w małej łazience


Oświetlenie w małej łazience jest kwestią kluczową. Jeśli zdecydujemy się na jedną, słabą żarówkę, stworzymy sobie mało estetyczne i niepraktyczne miejsce.


Wiadomo - nie zawsze chcemy widzieć wszystkie zabrudzenia, które mocne światło uwydatnia, jednak są na to rozwiązania.


W małej łazience warto zapewnić sobie możliwość "manewrowania" światłem i rozłożyć je na kilka przycisków. Najlepsze funkcjonalnie miejsce na przyciski do oświetlenia głównego jest przed wejściem łazienki, koniecznie po stronie ściany gdzie drzwi się otwierają, tak by nie blokować sobie nimi dostępu do włącznika.


Rodzaje podziałów światła w łazience

  • Główne / sufitowe rozdzielone na podwójny włącznik

  • Kinkietu nad lustrem - łącznik najlepiej w pobliżu lustra

  • Dodatkowe / dekoracyjne - np. LED'owe pod wanną, za lustrem

  • Lampy dekoracyjne, wiszące - np. przy lustrze


9. Miejsce na ręczniki


Podczas samodzielnego projektowania małej łazienki warto przemyśleć gdzie będziemy wieszać ręczniki po kąpieli. Jeśli nie chcemy wiecznie rozwieszonych ręczników na kaloryferze lub mamy kilku członków rodziny i wszystkie ręczniki na raz się po prostu nie zmieszczą, to najlepszym miejscem będzie bliskie sąsiedztwo grzejnika lub okna.


Chodzi tutaj głównie o kwestię higieniczną i praktyczną. Jeśli zaprojektujemy miejsce na ręczniki we wnęce, daleko od źródła ciepła lub powietrza to stworzymy idealne miejsce do rozwoju bakterii i przykrego zapachu.10. Przemyślane dodatki w małej łazience


Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca, ważne jest by nie zajmować go masą różnych, niepotrzebnych dodatków, pudełek i rzeczy, które moglibyśmy schować do szafek.


Dodatkowo zdecyduj się na jeden kolor i motyw pojemnika na mydło, szczoteczki

i kosmetyki. Możesz nawet dopasować kolor ręczników, do innych dodatków.

Uporządkowana i czysta przestrzeń, zawsze będzie lepiej wyglądać niż bałagan.


Jak zaprojektować przestrzeń w małej łazience? 10 praktycznych trików

#łazienka #remont #mała łazienka #10 trików #projekt wnętrz #projekt łazienki #projektowanie wnętrz #architektwnętrz #goodvibe #jak zaprojektować małą łazienkę 10 praktycznych trików #aranżacja łazienki #błędy w aranżacji łazienki #inspiracje łazienki #zdjęcia łazienki


Dowiedz się również jak wygląda nasz proces projektowy oraz zobacz nasze zrealizowane projekty wnętrz. Zapraszamy!

70 wyświetlenia0 komentarz